Ak potrebujete rýchlu, spoľahlivú a trvalú komunikačnú infraštruktúru, obľúbenou voľbou sú optické siete. Kvalita optického prenosu síce niečo stojí, ale vyššie počiatočné náklady sa vyrovnajú úspore prevádzkových nákladov. Naviac optická infraštruktúra vyhovie aj dátovo náročným službám novej generácie. Jedným zo základných prvkov optickej siete sú optické konektory. Aké druhy konektorov existujú a v čom sa líšia?
SC optický konektor (standard connector)
Používa sa ako pre MM, tak pre SM vlákna. Posledných desať rokov je to u nás najpoužívanejší konektor pre inštalácie LAN s použitím MM vlákien. Ide o najrozšírenejší konektor pre použitie s technológiami 100Base-FX (fast Ethernet). Konektor SC patrí do triedy bežne používaných konektorov a je široko používaný v sieťach rôznych veľkostí. Na pripojenie ku konektoru SC sa používajú prepojovacie káble z optických vlákien.
LC optický konektor (lucent connector)
LC konektory vyvinulo AT & T ako variantu SFF konektora. Príchodom Gbit prvkov sa stáva jedným z najpoužívanejších konektorov. Jeho veľkosť je polovičná než SC konektora, takže do formátu SC spojky sa zmestí duplexný modul. Poznáme viaceré typy LC konektorov: Single Mode konektor LC/APC, Single Mode LC/UPC, Multi-Mode LC/UPC. Ide o štandardný konektor s keramickou dutinkou, ktorý je ľahko ukončiteľný akýmkoľvek spojom. Poskytuje dobrý výkon, veľmi obľúbený pre singlemode.
ST optický konektor
ST konektor je bajonetový typ konektora s dlhou Ferrule vyvinutý spoločnosťou AT & T. Koncom deväťdesiatych rokov to bol u nás najmasovejšie používaný konektor pre inštalácie prevažne M vlákien pre technológiu 10Base-FL a 100Base-Fx. Vďaka pružine, ktorá tlačí vnútro konektora von, nemáte nikdy stopercentnú istotu, že konektor správne dosadol do spojky. Dnes sa už používa menej.
FC optický konektor (ferrule core connector)
Aj keď bol FC konektor v minulosti široko používaný v optických sieťach, jeho použitie rýchlo ustupuje. Tento konektor používa závit a polohovateľný zárez na dosiahnutie presného umiestnenia SMF vo vzťahu k prijímaču a optickému zdroju. Akonáhle je konektor nainštalovaný, polohu udržiava s úplnou presnosťou. FC konektor je celkom bežná voľba napríklad v zariadeniach na prenos videa cez vlákno.
E-2000 konektor / LX.5
E2000 konektor je známy aj pod názvom LX.5. Používa sa ako pre MM, tak pre SM vlákna. Vyzerá ako mini SC konektor a veľmi ľahko sa s ním zaobchádza vďaka poistnému klipu. Séria konektorov E-2000 je jedným z mála konektorov, ktoré majú pružinovú uzávierku. Tá úplne chráni dutinku pred prachom a poškriabaním. Uzávierka sa automaticky zatvorí, keď sa konektor odpojí, zablokuje nečistoty, ktoré by neskôr mohli viesť k poruche siete a zablokuje aj potenciálne škodlivé laserové lúče.
Mt-rj optický konektor
SFF typ vyvinutý spoločnosťou AMP, je pomerne rozšírený. Existuje iba duplexný a používa sa len pre MM vlákna. Ide o dva konektory pasujúce do seba. Konektor má dva piny a jeho protikus má dve dierky. K ich spojeniu slúžia MTRJ spojka, ktorá je dizajnovaná tak, aby nemohlo dôjsť k spojeniu dvoch nesprávnych konektorov. Z formátu týchto konektorov vzišli konektory pre ribbonové vlákna.
MPO konektor
MPO je 12-vláknový konektor pre ribbonový kábel. Dutinka konektora je plastová a obsahuje 12 alebo 16 vlákien v rade. Verzie s 12 vláknovými radmi môžu mať teoreticky 6 radov, ale viac ako dva sú zriedkavé. 16 radov vlákien je obmedzených na 2 rady. Zarovnanie objímky s vláknami je pomocou čapov v jednej objímke a otvorov v druhej. MPO sa používa hlavne na vopred určené káblové zväzky a káblové systémy.
Druhov konektorov je samozrejme oveľa viac, spomenuli sme však tie najpoužívanejšie a historicky najznámejšie. Celkovo bolo na trh predstavených asi 100 konektorov optických vlákien, ale iba niekoľko z nich sa používa vo veľkej miere. Optické konektory rôznych typov nájdete aj v ponuke nášho e-shopu.